Site icon FieldLab.pl

Rola dokumentacji fotograficznej w inwentaryzacji budynków

inwentaryzacja

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że dokumentacja fotograficzna to prosty i bardzo wygodny, a jednocześnie niezwykle praktyczny sposób na przekazywanie jakichkolwiek informacji. To jedna z opcji jak udokumentować postępujące prace budowlane. Jaką rolę ma ona przy inwentaryzacji budynków? Dlaczego warto ją zlecać i na czym tak naprawdę polega?

Inwentaryzacja fotograficzna – w jakim celu się ja przeprowadza?

Najczęściej zleca się ją jako udokumentowanie aktualnego stanu obiektu czy działki, jak również postępów realizacji inwestycji, aby porównać stan „przed” i „po”. Zdjęcia można robić budynkom i konstrukcjom różnego rodzaju, ale również samym terenom przeznaczonym pod budowę inwestycji, i ich otoczeniu: sąsiadującym budowlom. Inwentaryzacja dotyczy również wnętrz rozmaitych obiektów.

Dokumentacja fotograficzna jest częścią dokumentacji budowy. Wykorzystuje się ją jako dowód podczas rozpraw sądowych i do rozwiązania kwestii prawnych, w celach archiwalnych lub konserwatorskich. Jest ważnym elementem pracy rzeczoznawców i specjalistycznych ekspertyz. To istotny etap procesu sprzedaży lub wynajmu lokalu, mieszkania, domu jednorodzinnego czy budynku użytkowego, aby udokumentować stan sprzed wynajmu.

Co wchodzi w skład dokumentacji fotograficznej?

W skład poprawnie przygotowanej dokumentacji wchodzi przede wszystkim szereg wysokiej jakości zdjęć. Każde opatrzone jest odpowiednim numerem i dokładnym opisem. Zawiera informacje o dokładnej lokalizacji, w jakim miejscu i na jakim piętrze zostało zrobione z zaznaczeniem tego na rzucie budynku lub planu zagospodarowania terenu. Zazwyczaj na zdjęciach wyraźnie widać elewację budynku, detale architektoniczne, inne obiekty sąsiadujące, zniszczenia i ubytki oraz ewentualnie wnętrza budowli poddanej inwentaryzacji.

Wszystkie zdjęcia zapisywane są w wersji cyfrowej, aby łatwo było nimi dysponować i przekazywać zainteresowanym stronom. Dlatego lepiej zlecić ich przygotowanie doświadczonej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem: aparatami cyfrowymi, kamerami lub dronami do zdjęć działek z powietrza.

Exit mobile version