Tworzenie budynków zaawansowanych konstrukcyjnie jest trudnym zadaniem, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Kluczowe znaczenie ma także wykorzystywanie skutecznych i dokładnych metod dokonywania pomiarów. Jedną z nich jest metoda MES. Na czym ona polega? I jakie są jej zalety? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Na czym polega metod MES?
Metoda MES to nowoczesna metoda modelowania elementów skończonych, czyli zaawansowany sposób na rozwiązywanie problemów brzegowych. Polega na zastosowaniu interpolacji poszukiwanej funkcji. Interpolacja dokonywana jest za pomocą prostych funkcji bazowych.
Metoda MES wykorzystywana jest m.in. w mechanice konstrukcji, a także w mechanice ośrodków ciągłych. Służy do badania wytrzymałości konstrukcji, ale także do symulacji potencjalnych odkształceń, naprężeń i przemieszczeń.
Metoda ta daje dokładne wyniki, jednak badacze muszą uważać na podstawowe błędy, takie jak błąd modelowania, błąd wartości współczynników, błąd odwzorowania obszaru, błąd numeryczny, czy błąd zaokrągleń.
Metoda MES jest wykorzystywana również przez naszą firmę. Stosujemy ją m.in. do:
- monitoringu drgań własnych obiektu,
- wyznaczania wielkości przewyższeń dynamicznych oraz wielkości przyspieszeń generowanych od przejeżdżających pociągów rzeczywistych i modelowych HSLM względem obiektów kolejowych (wg norm Eurocod), a także generowanych od ruchu pieszych na kładkach dla pieszych.
Główne zalety metody MES
Jakie są zalety metody MES? Oto najważniejsze z nich:
- możliwość przeprowadzenia badań nawet dla obszarów o skomplikowanych kształtach,
- możliwość wykorzystania w przypadku materiałów wielofazowych,
- możliwość zastosowania metody, nawet gdy wymiary elementów są objętościowo różne,
- możliwość uwzględnienia tzw. nieliniowych warunków brzegowych.