W jaki sposób monitoruje się obciążenie dachów śniegiem?

śnieg na dachu

Zima oraz okres wzmożonych opadów śniegu to czas, kiedy warto zwrócić uwagę na stan zadaszenia i wpływ obciążenia na konstrukcję dachu. Odpowiednie przygotowanie może zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi oraz znacznym stratom finansowym. Skutecznym rozwiązaniem jest prowadzenie monitoringu dachu, który pozwoli na wczesne rozpoznanie problemu oraz podjęcie kroków prowadzących do jego wyeliminowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dachów płaskich oraz miejsc, w których opady śniegu są szczególnie nasilone.

Co to monitoring dachu i na czym polega?

Głównym celem monitorowania dachu jest określenie jego stanu oraz zmiennych wpływających na jego znaczne pogorszenie. Realizację założeń umożliwia zastosowanie narzędzi pozwalających na całodobową obserwację konstrukcji. W monitoringu dachu wykorzystuje się metodę pomiaru przy pomocy laserów, które pozwalają na badanie ugięcia pośredniego i bezpośredniego.

Pierwszym etapem zamontowania instalacji monitorującej jest wyznaczenie punktów, w których umieszczone zostają sensory pomiarowe. Ich zadanie polega na dokonywaniu systematycznego pomiaru ugięcia konstrukcji. Dane z pomiarów zostają przekazane do systemu monitorującego, który zapisuje uzyskane wartości i dokonuje ich analizy. Przekroczenie dopuszczalnej normy zobowiązuje właściciela budynku do podjęcia działań mających na celu usunięcie przyczyny ugięcia.

Dlaczego warto monitorować obciążenie dachu?

Monitorowanie zmiennych wpływających na ugięcie dachu, uwzględnia działanie takich czynników jak starzenie się konstrukcji budowlanej oraz pojawienie się obfitych opadów atmosferycznych, czyli deszczu oraz śniegu. Całodobowa obserwacja umożliwia określenie siły nacisku oraz miejsce jego występowania – pozwala to na usunięcie śniegu z zadaszenia i wczesną eliminację problemu. Nieodpowiednie odprowadzanie nadmiaru wody z dachu, a także gruba pokrywa śniegowa, przyczyniają się do nagłego pogorszenia stanu dachu, a nawet jego uszkodzenia. Pamiętać należy o tym, że zlodowaciały śnieg przez swoją wagę powoduje silniejszy nacisk oraz może skutkować stałym wygięciem konstrukcji dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *